Pohon pro posuvnou neboli pojezdovou bránu vám umožní automatizovat otevírání a zavírání samonosné neboli nesené, tak i kolejnicové brány, aniž byste museli vystupovat z auta. Většina výrobců nabízí zvýhodněné sady, které obsahují nejen elektrický motor na posuvnou bránu a řídicí jednotku, ale často také dálkové ovladače, přijímač pro dálkové ovládání, bezpečnostní fotobuňky a někdy i výstražný maják. Cena těchto sad je výhodnější než nákup samostatných položek, navíc na vybrané sady nabízíme dopravu zdarma. Tyto sady lze rozšířit o další příslušenství pro pohony posuvných bran, ať už se jedná o bezpečnostní nebo ovládací prvky.
Pokud posuvnou bránu teprve vyrábíte, pak budete určitě potřebovat ocelové profily a další komponenty pro výrobu brány, hlavně sady pro výrobu pojezdu samonosné brány. Pro usnadnění výběru jsme pro vás připravili i sady pro výrobu pojezdu s pohonem vhodným pro danou hmotnost a rozměry brány.
Velmi důležité jsou parametry brány, tedy její hmotnost a šířka průjezdu. Jednotlivé typy pohonů mají totiž různou sílu a výdrž nepřetržitého chodu. Proto výrobci uvádějí limity, pro jak těžkou bránu a pro jak široký průjezd je možné daný typ pohonu použít. Jelikož hodnota maximální hmotnosti bývá od výrobce udávána jako opravdu hraniční a za dodržení perfektních podmínek, uvádíme i námi doporučenou maximální hmotnost brány.
Levnější bývají pohony s elektromotorem na 230 V, ale pro intenzivní provoz jsou vhodnější pohony s elektromotorem na 24 V, zároveň mají tišší chod. Dále se pohony mohou lišit výrobcem a jednotlivé modely pak množstvím funkcí řídicí jednotky a možnostmi rozšíření o další ovládací a bezpečnostní prvky.
Vybíráte pohon k bráně rodinného domu? Přečtěte si článek porovnání pohonů na posuvnou bránu pro rodinné domy.
Pohon se montuje až za sloupek ohraničující průjezd na straně otevírání a vždy z vnitřní strany pozemku. V případě samonosné brány se pohon běžně montuje na betonový fundament, mezi nosné kyvné vozíky. V námi připraveném článku si můžete přečíst, jak připravit betonový základ pro samonosnou posuvnou bránu.
Pohony mají různě vysoko pastorek (ozubené kolo), který přenáší pohyb na bránu přes ozubené vodicí hřebeny. Často se stává, že hřebeny, které se montují na spodní profil konstrukce brány (až nad vodicí C profil), jsou příliš vysoko a je potřeba pro pohon vytvořit na fundamentu stupínek nebo můžete použít podstavec pod pohon. Nabízíme malý a střední podstavec pod pohon Nice Robus, ovšem při drobných úpravách tyto podstavce můžete použít i na jiné modely pohonů.
Ukázku montáže pohonu můžete vidět na následujícím videu:
Většina pohonů má vstupní napájení 230 V AC a pohon by měl mít samostatný jistič, jen ty nejsilnější průmyslové pohony potřebují 400 V AC a jedná se spíše o výjimky. Pro připojení pohonu do 20 metrů od jističe použijte kabel CYKY-J 3x1,5, pro větší vzdálenosti doporučujeme použít raději kabel CYKY-J 3x2,5.
Pokud potřebujete zvýšit dosah dálkového ovládání, tak na připojení externí antény použijte koaxiální kabel. Pro připojení dalšího příslušenství použijte kabel SYKFY 3x2x0,5 nebo kabel TCEPKPFLE 1x4x0,6, podle požadované odolnosti kabelu. Výjimkou může být výstražný maják na 230 V, kde použijte stejný kabel jako pro připojení pohonu k elektrické síti. Ovšem u nových pohonů se s 230 V majákem už nejspíše nesetkáte. Většinou je potřeba přivést kabely pro příslušenství od pohonu k oběma sloupkům. Některé příslušenství lze nakoupit i v bezdrátovém provedení, ovšem kromě ovladačů nebo ovládacích klávesnic doporučujeme použít spíše drátové provedení, převážně kvůli cenovému rozdílu a potřebě měnit baterie.
Pokud potřebujete otevírat posuvnou bránu ze svahu, tedy zavírat proti svahu, doporučujeme použít speciální vozíky pro samonosnou bránu do svahu, které jsou navařeny na kraj jejich plotny a montují se ke kraji fundamentu. Vodicí profil brány pak může zůstat v rovině a pro pohon brána nepředstavuje žádný problém.
Pokud již máte bránu hotovou bez použití zmíněných vozíků nebo potřebujete bránu otevírat proti svahu, pak v mírném stoupání lze bránu stále automatizovat. Vyberte pohon, který je opravdu hodně předimenzovaný na hmotnost vaší brány a jelikož pohonu vadí i tlak brány, když brána jede z kopce, použijte hydraulickou brzdu. I tak počítejte s kratší životností pohonu, než je obvyklé.
Výrobců pohonů bran a vrat je na trhu mnoho a jejich výrobky se mohou lišit kvalitou zpracování, nabídkou příslušenství, poruchovostí a cenou. V naší nabídce najdete jen pohony s nízkou poruchovostí, které máme prověřené z našich vlastních montáží:
Nejoblíbenější způsob je dálkové ovládání brány dálkovým ovladačem. Pro funkčnost dálkového ovladače musí být pohon vybaven správným přijímačem. Většina pohonů má přijímač už součástí základní sady, lze však pohon rozšířit i o další externí přijímač jiného výrobce a tím umožnit ovládat pohony různých výrobců jedním dálkovým ovladačem.
Pro větší počet uživatelů, např. u vjezdů do firemních areálů nebo bytových domů, vychází levněji jiné způsoby. Často se můžete setkat s ovládáním čtečkou čipů, kdy každý uživatel má vlastní čipovou kartu nebo přívěsek na klíče. Skvělou volbou pro ovládání odkudkoliv je GSM modul. Uživateli stačí prozvonit telefonní číslo SIM karty v modulu a brána se otevře. V mnoha provozech je požadavek, aby zůstala brána během pracovní doby otevřená a pak se sama zavřela. To není žádný problém. Do pohonu připojte spínací hodiny a ty se o to postarají.
Pro návštěvy nebo pro případ, že zapomenete dálkový ovladač, se hodí pohon rozšířit o klíčové spínače nebo kódovou klávesnici. U pohonů s funkcí "Průchod pro pěší" můžete z vnitřní strany pozemku (mimo dosah z venku) umístit tlačítko nebo vypínač, který bránu na chvíli pootevře. Kombinace těchto prvků je vhodná pro případ absence branky pro chodce např. z důvodu malého prostoru pro průjezd.
Při správné montáži se pohon sám běžně neporouchá. Ovšem mohou nastat případy, kdy dojde k jeho fyzickému poškození např. vandalismem, autonehodou atd. nebo k poškození elektroniky přepětím např. při bouřkách. Pro tyto případy nabízíme řídicí jednotky pro pohony i dodání náhradních dílů na většinu námi nabízených pohonů. Náhradní díly poptávejte emailem na info@kovopolotovary.cz
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB400KCE
Max. váha brány (kg): 600; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB600KCE
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554309
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Somfy;
Kód položky:Elixo500-3S-io-K1
Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BX708-K1
Max. váha brány (kg): 300; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554297
Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554321
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BX704-K1
Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB1000KCE
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROAD400-K1
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS400
Max. váha brány (kg): 1800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BKS18-K1
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB500HSKCE
Max. váha brány (kg): 1500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BKV15-K1
Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS1000
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS500HS
Pro co nejlepší zážitek z nakupování potřebujeme Váš souhlas se zpracováním cookies, tedy malých souborů, které se dočasně ukládají ve Vašem prohlížeči. Tyto soubory umožňují funkční vyhledávání, uložení produktů v košíku, pamatují si Vaše přihlášení a pomáhají nám přiblížit Vaše zájmy, abychom Vás neobtěžovali nevhodnou reklamou.